آبان ۱۵

غار چال نخجیر

    یادم هست زمانی که پسربچه ای بازیگوش بودم، همیشه فکرهای عجیب و غریب در سرم بود. در دنیای کودکانه من، رسیدن به دنیاهای جدید یک آرزو بود.

غار چال نخجیر

خوب به خاطر دارم وقتی کارتون سفر به اعماق زمین از تلویزیون پخش می شد، به زیرزمین خانه مادربزرگم می رفتم و در آنجا به دنبال راهی برای رسیدن به دنیاهای جدید می گشتم.

غار چال نخجیر

   اما آن روزها فکرش را هم نمی کردم که شاید 20 سال بعد چنین دنیایی را با چشمان خود ببینم. دنیایی سراسر شکوه و زیبایی اما در دل تاریکی که بیشتر به رویا میماند تا واقعیت.

غار چال نخجیر

     غار چال نخجیر (به معنای شکارگاه) در منطقه ای به همین نام و بین جاده نراق و دلیجان در استان مرکزی قرار دارد. این غار بخاطر اشکال زیبا و اسفنج ها و قندیل هایی که هفتاد میلیون سال از عمر آنها می گذرد، یکی از 10 غار زیبای جهان به شمار می رود.

غار چال نخجیر

این غار در سال 1367 به صورت اتفاقی توسط سازمان آب کشف شد و بعد از بررسی های اولیه، و اعزام کارشناسان از کشورهای مختلف، دومین غار آهکی جهان لقب گرفت. هرچند تا کنون 11 کیلومتر از مسیر غار توسط غارنوردان پیموده شده ولی فعلا 1200 متر از آن برای بازدید گردشگران آماده است.

غار چال نخجیر

   غار چال نخجیر مربوط به دوران سوم زمین شناسی و متشکل از چندین تالار زیبا به نام های تالار عروس، تالار دریاچه، تالار هیولا و تالار چهل ستون می باشد که هر کدام از آنها مانند نمایشگاهی از اشکال مختلف سنگها و قندیل ها در اعماق زمین هستند.

غار چال نخجیر

یکی از امتیازهای این غار، افقی بودن مسیر داخلی است که بازدید از آن را برای همه آسان کرده است و همه مردم می توانند بدون تجهیزات حرفه ای غارنوردی، در آن قدم بزنند.

غار چال نخجیر

بعد از مسافت کوتاهی که طی می کنید، با مجسمه های سنگی و آهکی شبیه عقاب و تمساح و کرگدن روبرو می شوید که دست طبیعت به آرامی و بعد از 70 میلیون سال  تراشیده است.

غار چال نخجیر

از دیگر نکات جالب توجه سیستم تهویه هواست که به صورت طبیعی و از شکاف ها و روزنه هایی که به محیط خارج غار می رسد، انجام می شود. ضمن اینکه دمای هوای غار تقریبا ثابت است و چه در زمستان و چه در تابستان 14 درجه سانتی گراد می باشد. در یکی از دالان های فرعی دریاچه ای زیرزمینی به مساحت 200 متر جای گرفته که آب آن خنک و قابل شرب است. بلندترین فضای غار در تالاریست که 25 متر ارتفاع دارد و با توجه به نورپردازی های انجام شده، منظره زیبایی را پدید آورده است. به خاطر محیط آهکی و تاریکی مطلق، هیچ جانداری قادر به ادامه زندگی در این غار نیست.

غار چال نخجیر

        یکی از نکات جالب در غار چال نخجیر، زنده بودن آن است. بطوریکه هنوز هم غار در حال رشد بوده و حجم قندیل های غار به آرامی در حال افزایش است. گفته میشود برای تشکیل هر 2 سانتی متر از قندیل های غار، صد سال زمان لازم است، پس می بایست هنگام بازدید از غار، در حفظ و نگهداری این شاهکار زیبای خلقت، نهایت دقت را بعمل آوریم.

غار چال نخجیر

     با توجه به اینکه در بعضی از راهروها فضای کمی برای عبود گردشگران وجود دارد، معمولا تعداد 50 نفر بمدت 45 دقیقه از غار بازدید می کنند تا بعد از بازگشت گروه اول، نوبت به گروه بعدی برسد. هر گروه، با همراهی راهنمایانی از میراث فرهنگی به داخل هدایت می شوند و از توضیحات راهنما استفاده می کنند.  همین امر باعث شد تا مسئولان به فکر بیفتند و چاره ای بیندیشند تا گردشگران از راه دیگری خارج شوند و نیازی به بازگشت از مسیری که رفته اند، نباشد. بالاخره بعد از بررسی های به اصطلاح کارشناسانه! به این نتیجه رسیدند که بهتر است قسمتی از کوه را منفجر کنند تا راه جدیدی برای خروج پیدا شود. متاسفانه علیرقم هشدار فعالان محیط زیست، به دلیل این انفجار، نه تنها خبری از راه جدید نشد، بلکه قسمتهای عمده ای از این غار زیبا نابود شد. غار منحصربفردی که 70 میلیون سال زمان برای تشکیل آن سپری شده بود.

غار چال نخجیر

   سفر برای دیدن غار چال نخجیر فصل خاصی ندارد و شما می توانید هر زمان که خواستید از آن بازدید کنید، البته اگر مسئولان میراث فرهنگی از قیمت پنج هزار تومانی! بلیط ورودی کم کنند، اوضاع خیلی دلچسب تر خواهد شد.  ضمن اینکه دیدنیهای زیادی هم در شهرها و روستاهای اطراف غار وجود دارد. ازجمله شهر مشهد اردهال، آبشار گیسو نراق و آرامگاه بیبی زبیده در میان کوهها، دریاچه سد 15خرداد دلیجان، کاروانسرای دودهک، معبد تاریخی در روستای خورهه، دشت گرگون و نیایشگاه باستانی سیجون واقع درمنطقه زیبای جاسب، که همگی در فاصله کمتر از یک ساعت از غار قرار دارند و همه این جاذبه ها می تواند هر شخصی را با هر سلیقه ای راضی کند.

غار چال نخجیر

    اما یادمان باشد هنگام بازدید نکاتی را باید رعایت کنیم، اول اینکه با توجه به محیط فاقد باکتری غار، از صدمه زدن یا خارج نمودن قندیل ها و یا ریختن هرگونه زباله در غار پرهیز کنیم، زیرا محیط غار بسیار حساس و آسیب پذیر است. و نکته بعدی اینکه عکاسی با نور فلش، به دیواره های غار آسیب می رساند لذا در این مورد با راهنمایان همکاری نمائیم.

غار چال نخجیر

   به هر حال غار چال نخجیر به همراه سایر دیدنی های اطراف آن، یکی از جاذبه های برجسته گردشگری در استان مرکزی می باشد و این ظرفیت را دارد که با رسیدگی و نگهداری اصولی، به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی به مردم معرفی شود و نقش مهمی در جذب سرمایه و اشتغال در منطقه ایفا کند.

نوشتن دیدگاه

صفحه اصلی / درباره کانون / آرشیو نظرسنجی‌ها / گالری تصاویر /  تماس با ما

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی (ره) می باشد

اجرا و پشتیبانی توسط : ثمین رایانه